ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ଙ୍କୁ ନେଇ କମେଣ୍ଟ କରିବା ପାକିସ୍ଥାନର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭାରତ ଦେଲା ଏହାର କଡା ଜବାବ

ସାରା ବିଶ୍ଵ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ଥାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ କୁ ଦୂର କେମିତି କରା ଯାଇ ପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରି ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଭିତ୍ତିହୀନ ଆରୋପ ଲଗାଉଛି । ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିନ୍ଦନୀୟ ଅଟେ । ପାକିସ୍ଥାନର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଭାରତ ବି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ହେଉଛି ଭାରତର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ପାକିସ୍ଥାନ ଭୁଲ ମନ୍ତବ୍ୟ। ତାଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି –

“ଭାରତରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସୁଚିନ୍ତିତ ଭାବେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି। ସେଠାରେ ଥିବା ସରକାର ବ୍ୟାପୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁର କାରଣ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଲଦି ଦେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଥିଲା
ଭାରତରୁ ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଉତ୍ତର ଦେଲେ –

“ପାକିସ୍ତାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏକ ଅଜବ ବିବୃତ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେଥିରୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ହଟେଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି। ଦେଶରେ COVID-19 ସହିତ ଲଢିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କୁହନ୍ତି –
“ ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ କଥା କହୁଥିବା ପାକିସ୍ଥାନର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ଵ ନିଜ ଦେଶରେ ଥିବା ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକଙ୍କ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ଯେଉଁ ମାନେ କି ସେଠାରେ ଲଗାତାର ଭେଦ ଭାବର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।”

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ SAARC ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଆସି ନଥିଲେ
ଏହି କଥା କୁ ନେଇ ସାର୍କ ଦେଶଗୁଡିକର ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା –

ଗତ ମାସରେ, 16 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଆଠଟି ସାର୍କ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ କଥା ହେବାକୁ କହିଥିଲେ। ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଥିଲା – କରୋନା ଭୂତାଣୁ |

କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ନିଜେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଆସି ନଥିଲେ ନିଜ ଆସିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଜାଫର ମିର୍ଜାଙ୍କୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ । ମିର୍ଜା ଏଠାରେ କାଶ୍ମୀର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ଏକ ଦୃଢ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲା।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।